Bábszínház blog

Szilágyi Bálint: „A gyerekek reakcióját hallgatni felbecsülhetetlen élmény”

2018. március 29. - Bábszínház blog

A blog olvasói már megismerhették Felix Saltent és a Bambi szereplőit, és az is valószínű hogy közülük sokan látták már az előadást. Érkeznek a nézői és a kritikai visszajelzések, a színészek - ahogy az a színházakban szokás, nagyjából a tizedik előadásra - egyre nagyobb biztonságban érzik magukat…

Tovább

Ha kedd, akkor Hómama (és a k betű)

Akik a Bábszínházi világnapon követték élő bejelentkezésünket, bepillanthattak a Mit keresett Jakab az ágy alatt? című új előadásunk próbájába, hallhatták Hómama dalát, és láthatták, milyen nehézségekkel küzdenek a színésznők, akik mozgatták a bábot. A szemüveges néni Dániel András Hómamája, a…

Tovább

A kor és a képek - Ország Lili világa

Shakespeare III. Richárdjához nem kell ismernünk a 15. századi angol történelmet. Az 1950-es, 1960-as évek csak látszólag vannak közelebb hozzánk: a mai negyvenesek számára még talán ismerős a TTT, de a Y- Z- és alfa-generációnak valószínűleg semmit nem mond ez a betűkombináció. A befalazva - in…

Tovább

Lehet-e egy tornacipőből királyfi?

A tárgyaknak van titkos élete. És most nem arra gondolunk, hogy néha eltűnnek, máskor meg egészen váratlanul kerülnek elő. Hanem arra, hogy képesek átalakulni, átlényegülni. Például egy tornacipő királyfivá. Még mielőtt bárki csóválni kezdené a fejét, vagy legyintene egyet, tessék csak felidézni…

Tovább

Tavaszköszöntés világnapi módra

Március 21-én érdemes lesz figyelni, mert bárhol szembejöhet egy báb!  Egy iráni bábszínház, a Dzhivada Zolfagariho művészeinek ötletére 2002-ben a bábművészeti világszervezet, az UNIMA (Union Internationale de la Marionnette) indítványozta, hogy március 21. legyen a bábosok ünnepe. Ehhez az…

Tovább

Egyszemélyes és személyes

Felnőttelőadások a IX. BÁBU Fesztiválon

A BÁBU Fesztiválon két felnőtteknek készült előadást is láthat a közönség. Igazi különlegesség mindkettő, és nem csupán azért, mert "a báb nem korosztály" jegyében készültek. Egyszemélyes és nagyon személyes produkciókról van szó. Nagy Petra egy Csokonai Lili - azaz Esterházy Péter - Tizenhét…

Tovább

Módszertan: kidolgozás alatt

Harmadik alkalommal rendezünk színházi nevelési szakmai napot a BÁBU Fesztiválhoz kapcsolódóan. Kiknek szól ez az esemény, mi az idei téma, miért fontosak az ilyen alkalmak? Végvári Viktória színházpedagógussal, a szakmai nap ötletgazdájával és szervezőjével beszélgettünk. – Hogyan fogalmazódott…

Tovább

Öt dolog, amit nem tudtál a Mini Textúráról

A szöveg, a látvány, a zene, a mozgás olyan egységben van a bábelőadásokban, hogy ezt a műfajt bátran nevezhetjük a legösszművészetibbnek. Az alkotóelemek közül a vizualitás és a szöveg ereje elvitathatatlan - ezért volt egyértelmű, hogy a Budapest Bábszínház 2017-ben bekapcsolódik a Mini Textúrába,…

Tovább

Toldi és a bábok

Mivel ma van Arany János születésnapja, idézzünk fel egy 1963-as előadást (vagy annak 1985-ös felújítását), amit valószínűleg kevesen láttak a blog olvasói közül. (De ha mégis lennének személyes élmények, azokat kommentben mindenképp osszátok meg velünk!) Szerencsére Molnár Gál Péter bábrajongó…

Tovább

Lázár Ervin a Bábszínházban

Lázár Ervin az egyik legnépszerűbb magyar író, akinek történetein generációk nőttek fel. Nincs gyerek és felnőtt, aki ne ismerné A Négyszögletű Kerek Erdő lakóit, A manógyárat, A Hétfejű Tündért, Berzsiánt és Didekit, Szegény Dzsonit és Árnikát, A legkisebb boszorkányt, Hapci királyt vagy épp Bab…

Tovább
süti beállítások módosítása