Shakespeare III. Richárdjához nem kell ismernünk a 15. századi angol történelmet. Az 1950-es, 1960-as évek csak látszólag vannak közelebb hozzánk: a mai negyvenesek számára még talán ismerős a TTT, de a Y- Z- és alfa-generációnak valószínűleg semmit nem mond ez a betűkombináció. A befalazva - in memoriam Ország Lili című előadásunkhoz azonban nem árt némi előzetes ismeretanyag.
Memento (Négyfigurás nagy memento) 1957 - Kolozsváry-gyűjtemény, Győr
Ország Lili életével, traumáival, furcsa látomásaival, sötét képeivel ellentétben álló színes, játékos bábtervezői világával már megismerkedhettek a blog olvasói.
A befalazva a TTT, azaz tiltott, tűrt, támogatott korban játszódik: e három kategóriába sorolta az előadó- és alkotóművészeket a hivatalos kultúrpolitika 1957-től a rendszerváltásig. Ország Lili szürrealizmusa éles kontrasztban állt a korban elvárt szocialista realizmussal. A támogatott szocialista realizmussal szembehelyezkedő művészek, az ún. absztraktak közül többen is az Állami Bábszínház műhelyében találtak állást és menedéket.
Az előadáshoz inspirációként használt Ország Lili-festmények
A Kemény család leghíresebb figurája, Vitéz Lászlónak volt egy barátja, Frici, aki keveset beszélt, sőt karaktere a vásári bábjáték történetében fokozatosan elnémult. László a nagymamucikája báli legyezőjével - azaz a palacsintasütővel - mindig legyőzi az Ördögöt és a Halált. Az 1950-es években betiltották a Vitéz László-játékokat. A bábfigurát egy Rottenbiller utcai lakásban bújtatták el.
Teszteld tudásod Vitéz Lászlóról!
Ország Lilinek volt egy sérült tanítványa, aki kizárólag a képzőművészet nyelvén kommunikált. A festőnő és Pilinszky János között mély és szoros baráti kapcsolat volt. Ország Lili temetésén Pilinszky mondta a búcsúztatót. (A szöveg itt olvasható.)
A befelazva - in memoriam Ország Lili legközelebb március 27-én látható. Jegyvásárlás itt lehetséges.